لوازم جانبی

پرده هوا

بطور کلی پرده هوا(درب هوا) وسیله ای است که با جریان هوای پرفشار از جابجایی هوا و آلودگی ها از محیطی به محیط دیگر و اختلاط هوای دو فضا جلوگیری به عمل می آورد. پرده های هوا می توانند جهت گرمایش یا سرمایش محیط داخلی علاوه بر استفاده از مکش هوای داخلی به سیستم گرمایشی یا سرمایشی نیز مجهز شوند. فن دستگاه می بایست به اندازه کافی قدرتمند باشد تا یک جت پرفشار از هوا ایجاد نماید که این جریان فشرده هوا تا زمین ادامه داشته باشد.

2پرده هوا

رایج ترین نوع پرده هوا ، پرده هوای دمنده رو به پایین با نصب در ورودی ساختمان ها بمنظور جدا سازی دو فضا با دماهای مختلف در یک محیط می باشد.

پرده هوا پرده هوا پرده هوا

قدرت (سرعت وزش) و زاویه هوای (زاویه وزش) دمیده شده توسط دستگاه دو عامل بسیار مهم در عملکرد صحیح آن می باشند و در صورت انتخاب درست مانع نفوذ ۶۰ تا ۸۰ درصد آلودگی ها به محیط تهویه شونده خواهد شد. پرده هوا عموماً در مکان هایی که جهت سرویس دهی نیاز به باز بودن مداوم درب ها (مانند ورودی مجتمع های تجاری یا محل ورود کامیون ها جهت تخلیه بار و غیره) دارد استفاده می شود.
در صورتیکه نیاز به جلوگیری از ورود هوای گرم یا سرد به محیط داخلی باشد ، معمولاً برای  پرده هوا کویل تبادل حرارت (جهت جریان آب گرم یا سرد) و همراه با امکان وزش هوای پرفشار گرم یا سرد در نظر گرفته می شود.

از مهمترین محل های نصب پرده هوا میتوان به آشیانه هواپیما ها، انبارها، ورودی رستوران ها و لابی مجتمع ها و غیره اشاره نمود.

قیمت کلیه پرده هوا ارائه شده در دماتجهیز به روز بوده و تخفیف های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت ها لحاظ گردیده است . بطوریکه این قیمت ها نیز شامل بخش تضمین بهترین قیمت سایت دماتجهیز می باشد.(مراجعه کنید به بخش تضمین بهترین قیمت های سایت دماتجهیز)

از جمله ویژگی های پرده هوا می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • جلوگیری از ورود حشراتپرده هوا
 • جلوگیری از تبادل حرارتپرده هوا
 • جلوگیری از ورود گرد و خاک و آلودگی ها و حفظ فضای تمیز داخلپرده هوا
 • ترکیب جریان هوا در یک ورودی به سرعت و جهت جریان های مختلف هوا، اختلاف دما در طرفین ورودی، و تفاوت فشار در دو سوی آن وابسته می باشد.
 •  به هر میزان که اختلاف فشار درون و بیرون ساختمان کمتر باشد راندمان عملکرد پرده های هوا بالاتر بوده و عملکرد بهتری خواهند داشت.
 •  فشار منفی، اختلاف دمای زیاد، نزدیک بودن به آسانسور و رطوبت بالا باعث کاهش راندمان پرده های هوا خواهد شد.
 •  بهترین حالت عملکرد پرده هوا در ورودی یک ساختمان با درب دائماً باز و هوای تهویه شده داخلی، توسط یک مولفه سرعت موازی (Face Velocity) قدرتمند در ورودی که توسط جریان رو به پایین تولید می شود و همچنین کانال های برگشت هوای تهویه شده که مستقیماً به فن های دستگاه مرتبط هستند به دست خواهد آمد. این نوع کاربرد عمدتاً در بنا های در حال ساخت قابل اجرا بوده و برای اجرا در ساختمان های موجود دشوارتر خواهد بود.
 • افزایش مولفه عمودی وزش هوا در دستگاه سبب افزایش اختلاط بین دو محیط شده و نامطلوب می باشد. لذا در محل نصب دستگاه همواره سعی در افزایش مولفه افقی و کاهش مولفه عمودی خواهد بود. جهت انتخاب درست این مولفه ها همواره به کاربرد دستگاه دقت گردد. در محل های تجاری و مسکونی جهت آسایش افراد نمیتوان مولفه افقی سرعت را بیش از حد افزایش داد اما در محل های صنعتی و دیگر کابردها این امکان فراهم تر می باشد.

از جمله تفاوت هایپرده هوا و درب های هیتردار (OVERDOOR HEATERS) می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • پرده هوا تمامی عرض ورودی را پوشش می دهد، در حالی که هیترها عمدتاً کوچکتر بوده و تمامی عرض ورودی را پوشش نمیدهد.
 •  پرده هوا مجهز به فن های قدرتمند جهت پوشش تمامی مساحت ورودی می باشد، اما هیترها دارای فن های ضعیف تر بوده و عمدتاً جهت گرم کردن هوای ورودی استفاده می شوند.
 •  نازل خروجی هوا در پرده هوا به گونه ای طراحی می شود که یک جریان یکدست هوا در سرتاسر عرض ورودی ایجاد نماید در حالی که هیترها ممکن است به این صورت طراحی نشوند.

هرچند در نگاه اولیه ممکن است به نظر برسد که پرده های هوا بار مصرفی بیشتری را به ساختمان اعمال میکنند (الکتریکی یا گرمایشی یا …) اما با در نظر گرفتن چند راه کار ساده از جمله تعبیه کلید (سنسور) جهت روشن شدن همزمان دستگاه در زمان باز شدن درب ورودی میتوان معادله را در جهت کاهش مصرف انرژی در طولانی مدت تغییر داد.
بطور کلی نصب پرده هوا در داخل و در بالای سر درب انجام می شود. اگر در بخش بالایی درب دیوار باشد دستگاه به راحتی نصب می گردد. در صورتی که در قسمت بالایی درب مواجه با پنجره یا کتیبه باشیم نیاز به استفاده از مقاطع فلزی ( قوطی یا نبشی یا تسمه)، کلاف فلزی(ساپورت) محکم جهت نصب پرده هوا خواهد بود.

در هنگام نصب پرده هوا لازم است به نکات زیر توجه نمایید:

 • محل نصب باید دارای استحکام کافی باشد. بطوری که بعد از نصب، دستگاه ( در حالت خاموش ) لرزش و تکان نداشته باشد.
 • دستگاه دقیقاً در بخش فوقانی درب نصب شود و بی جهت در بخش هاب بالاتر نصب نگردد.
 • موانع مزاحم در بالای سر درب جمع آوری شود.
 • در صورت انتخاب دستگاه بدون سیستم گرمایشی در ورودی مکان های عمومی بهتر است در زمستان ها مکش دستگاه در مجاورت هوای گرم (بخاری یا فن کویل) قرار گیرد.
 • جهت نصب کویل گرمایشی و انجام لوله کشی به جهت ورودی و خروجی آبگرم توجه کامل صورت پذیرد.

یکی از کاربردهای مهم پرده هوا در سردخانه ها می باشد. اصولاً به واسطه باز بودن درب های سردخانه که عموما در هنگام تخلیه و بارگیری صورت می گیرد، این محیط ها در معرض اتلاف برودتی زیادی هستند. این موضوع بخصوص در مواردی که اختلاف درجه حرارت بیرون و داخل سردخانه بیشتر باشد خود را عیان تر می سازد.

جهت نصب پرده هوای سردخانه توجه به نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است:

 • در سردخانه هایی که دمای بالاتر از صفردرجه سانتی گراد دارند نصب پرده هوا در داخل توصیه می گردد.
 • در سردخانه هایی که دمای پایین تر از صفردرجه سانتی گراد دارند ( به جهت امکان یخ زدن پروانه دستگاه ) نصب پرده هوا در بیرون توصیه می گردد.
 • از آنجایی که مولفه باد برگشتی که بر کف زمین می خورد خود باعث اتلاف حرارت می گردد، نصب دستگاه های با سرعت بالا در سردخانه ها توصیه نمی گردد.
 • پرده هوا با سیستم اتوماتیک در هنگام باز وبسته شدن درب سردخانه ای پیشنهاد می گردد.
 • توجیه اصلی پرده هوای سردخانه علاوه بر حفظ کیفیت کالای انبار شده ؛ صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف برودتی می باشد. از این منظر هزینه نصب پرده هوا در کوتاه مدت قابل برگشت می باشد.
 • نصب پرده هوا در محل درب گرمخانه ها ( کارخانجات لبنیات و … ) نیز توصیه می شود.